Vzpomínám
Období Vzpomínání na vše, všechny a všechno. 28.10 je státní svátek vzniku samostatného československého státu. Oslavy svátku pobíhají po celé zemi. „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem…“
Nebudu zacházet hlouběji do historie, ale přesto tento den a hlavně tento čas není jen ve znamení vzniku, ale i začátku období vzpomínek na své blízké, kteří již nejsou mezi námi.
Dušičky
Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti (svátku) Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a nový rok, svátek Samhain. Samhain byl podle keltské tradice časem, kdy se duše zesnulých vrací domů a jejich příbuzní jim svítilnami z vydlabaných řep pomáhají na cestě do podsvětí. Na ochranu před zlými duchy se lidé převlékali do hadrů a malovali si obličeje. Svátku Samhain je svou podstatou a znaky nejvíce podobný Halloween slavený večer 31. října. Historickým předchůdcem křesťanských dušiček byly u pohanských Slovanů ritualizované oslavy či hostiny, konané přímo na nekropolích na počest zesnulých předků.
S ohledem na fakt, že Keltové a poté Slované osídlili Střední Evropu a jejich kultury se zde prolínaly, se předpokládá, že svátek Samhain byl slaven i na území ČR.
Památku věrných zemřelých zavedl roku 998 opat z Cluny, sv. Odilo († 1048), který se snažil pokřesťanštit pohanskou tradici. Z Cluny se slavení rozšířilo po všech benediktinských klášterech. V Římě se památka 2. listopadu začala slavit ve 13. století. V 15. století v Aragonii začali v tento den dominikánští kněží slavit tři mše; tento zvyk potvrdil papež Benedikt XIV. (1748) a rozšířil pro všechny kněze ve Španělsku, Portugalsku a Latinské Americe. V roce 1915 dovolil Benedikt XV. sloužit tři mše všem kněžím (jednu na úmysl papeže, jednu za duše v očistci, jednu za jiný úmysl).[6] V této době se na Dušičky pořádaly průvody na hřbitovy, zdobily se hroby atd.
Modlitba za duše
Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!
Budou na nás vzpomínat, až my budeme umírat…
V dušičkový večer, rozžehneme svíčky,
modlíme se tiše, při nich za dušičky.
Poslední již svíce, zvolna dohořívá,
za duše, jichž nikdo, nikdo nevzpomíná.
*Převzato z Wikipedie
Pro mnoho věřících i nevěřících jsou Dušičky dobou k zamyšlení nejen nad smrtí. Ale hlavně vzpomínkou na své milované.
Zapalme svíci, pomodleme se a zavzpomínejme.
S láskou v duši